Cztery medale Polaków na Mistrzostwach Europy

Złoto, dwa srebra i brąz – to bilans polskich wioślarzy w zakończonych dzisiaj Mistrzostwach Europy w Lucernie. Na najwyższym stopniu podium stanęła dwójka podwójna mężczyzn: Fabian Barański i Mirosław Ziętarski, którzy po pasjonującym finiszu zwyciężyli o niespełna sekundę przed Szwajcarami.

Worek z medalami rozwiązał Artur Mikołajczewski, zdobywając wicemistrzostwo Europy w kategorii jedynek. Polak do końca walczył o złoto z Węgrem Peterem Galambosem, lecz ostatecznie musiał uznać wyższość rywala. Wydarzeniem dnia był jednak kapitalny występ duetu Barański/Ziętarski. Polacy popłynęli w czasie 6:13.51 i zdobyli jedyny na tych mistrzostwach złoty krążek dla Polski.

Ten wyścig wyszedł nam od startu do mety. Oczywiście były obawy, bo pierwszy i drugi wyścig wygraliśmy, więc chcieliśmy postawić tę kropkę nad i. No i się udało, jesteśmy mistrzami Europy. Radość jest olbrzymia! Teraz wiem, że możemy rywalizować i wygrywać z najlepszymi na świecie. Czeka nas dalej ciężka praca, po to żeby powielać te sukcesy i zobaczymy co sezon jeszcze przyniesie – powiedział Fabian Barański w rozmowie z TVP Sport.

W Lucernie na podium stanęły także obie polskie czwórki bez sternika, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Polacy popłynęli w składzie: Marcin Brzeziński, Mikołaj Burda, Michał Szpakowski, Mateusz Wilangowski i wywalczyli srebrny medal. Najlepsi w tym wyścigu okazali się Brytyjczycy, a brąz zdobyli Niemcy. W wyścigu kobiet triumfowały Holenderki, przed Rumunkami i Polkami. Medal w tej konkurencji zdobyły: Monika Chabel, Joanna Dittmann, Olga Michałkiewicz i Maria Wierzbowska.

Mistrzostwa Europy były jednym z etapów przygotowań do głównej imprezy tego sezonu – mistrzostw świata w Linzu. Oprócz walki o medale, będą one również kwalifikacją do igrzysk olimpijskich w Tokio. Mistrzostwa odbędą się na przełomie sierpnia i września (25 sierpnia – 1 września). Wcześniej, bo już w dniach 21-23 czerwca najlepszych wioślarzy ugości Poznań, w ramach Pucharu Świata.