Błysk formy w Olsztynie

Błysk formy w Olsztynie

O tytuły mistrzów Polski, ale także o minima na mistrzostwa świata w Gwangju walczyli polscy pływacy w olsztyńskiej Aquasferze. Czołówka nie zawiodła, bijąc cztery rekordy kraju i zdobywając jedenaście indywidualnych kwalifikacji. Do Korei Południowej na światowy czempionat polecą wszyscy najlepsi, z Radosławem Kawęckim, Wojciechem Wojdakiem i Katarzyną Wasick na czele.

 

Ozdobą olsztyńskich mistrzostw były bez wątpienia występy trenującej na co dzień w USA Katarzyny Wasick. 27-letnia zawodniczka może być bardziej znana polskim kibicom pod swoim panieńskim nazwiskiem Wilk. W dorobku ma już trzy występy na igrzyskach olimpijskich (w Pekinie debiutowała w wieku zaledwie 16 lat) i medal mistrzostw Europy z 2011 roku ze Szczecina. Teraz Wasick jest w życiowej formie, a w Olsztynie poprawiła dwa rekordy Polski – na 50 i 100 metrów stylem dowolnym. Imponujący był zwłaszcza jej występ na najkrótszym dystansie, który przepłynęła w czasie 24.73. To wynik aż o 0,24 sekundy lepszy od dotychczasowego rekordu Aleksandry Urbańczyk z 2013 roku i prawie sekundę lepszy od drugiej na mecie Alicji Tchórz (25.68).

Katarzyna Wasick wypełniła dwa indywidualne minima na mistrzostwa świata, podobnie jak młodszy od niej o cztery lata Wojciech Wojdak. Zawodnik AZS AWF Warszawa był jedynym polskim medalistą poprzednich mistrzostw w Budapeszcie w 2017 roku. Przed dwoma laty Wojdak zdobył srebro na dystansie 800 metrów, a teraz wypełnił kwalifikacje na 400 i 1500 metrów. Na tym drugim dystansie popłynął poniżej 15 minut (14:59.99), zostając także najlepszym pływakiem całej imprezy.

Wśród pań najlepsza okazała się Alicja Tchórz, która na 100 metrów grzbietem wywalczyła dziewiąty tytuł mistrzyni Polski z rzędu. Zawodniczka z Wrocławia dwukrotnie popłynęła także poniżej minimum na 50 metrów stylem grzbietowym, zapewniając sobie tym samym wyjazd do Gwangju. W lipcu do Korei Południowej polecą także inni czołowi polscy pływacy: Radosław Kawęcki, Kacper Majchrzak, Tomasz Polewka, Paweł Juraszek i Konrad Czerniak. Kawęcki został mistrzem Polski na 100 i 200 metrów grzbietem. Na swoim koronnym dystansie 200 metrów bez problemu wypełnił także minimum. Poprzednie mistrzostwa świata w Budapeszcie były dla niego nieudane, bo odpadł już w eliminacjach. Wcześniej w Barcelonie (2013) i w Kazaniu (2015) zdobywał srebrne medale. W Gwangju na 200 metrów stylem grzbietowym obok Kawęckiego popłynie także 21-letni Jakub Skierka z Zielonej Góry. Ten dystans będzie jedynym, na którym popłynie dwóch reprezentantów Polski.

Klasyfikację medalową mistrzostw Polski w Olsztynie wygrał AZS AWF Warszawa, który będzie miał troje przedstawicieli w konkurencjach indywidualnych na światowym czempionacie (najwięcej spośród polskich klubów). Zawodnicy, którzy zakwalifikowali się na mistrzostwa świata nie wystartują w poprzedzającej je letniej Uniwersjadzie w Neapolu (3-14 lipca). Najważniejsza impreza tego sezonu odbędzie się natomiast w dniach 21-28 lipca.

Zawodnicy z minimum na mistrzostwa świata w Gwangju

Katarzyna Wasick (50 i 100 m dow., 4×100 m dow. mix)
Paweł Juraszek (50 m dow.)
Kacper Majchrzak (200 m dow., 4×100 m dow. mix)
Wojciech Wojdak (400 i 1500 m dow.)
Aleksandra Polańska (4×100 m dow. mix)
Przemysław Gawrysiak (4×100 m dow. mix)
Konrad Czerniak (50 m delf.)
Alicja Tchórz (50 m grzbiet.)
Tomasz Polewka (50 m grzbiet.)
Zuzanna Harasimowicz (200 m grzbiet.)
Radosław Kawęcki (200 m grzbiet.)
Jakub Skierka (200 m grzbiet.)
Dawid Szwedzki (400 m zmienn.)

 

 

Pełne wyniki mistrzostw Polski w Olsztynie (15-19 lipca 2019 roku)


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez