Będą walczyć o medale!

Będą walczyć o medale!

Dziś w Manchesterze ruszają mistrzostwa świata w taekwondo olimpijskim. Dla specjalistów w tej dyscyplinie sportu będzie to najważniejszy start obecnego sezonu. Oprócz walki o tytuły, zawody w Anglii stanowią także istotny przystanek olimpijskich kwalifikacji. Polska do Manchesteru wysłała dziewięciosobową reprezentację, z mistrzynią Europy Aleksandrą Kowalczuk i Karolem Robakiem na czele.

 

Aleksandra Kowalczuk to w tym momencie najbardziej utytułowana polska zawodniczka w taekwondo. Na koncie ma wygrane w zawodach Pucharu Świata i Grand Prix, wicemistrzostwo Uniwersjady i wreszcie mistrzostwo Europy z ubiegłego roku. Na stałe zadomowiła się w ścisłej, światowej czołówce. Na mistrzostwach w Manchesterze będzie miała okazję zrobić kolejny krok w swojej karierze i znacznie zbliżyć się do igrzysk olimpijskich w Tokio. O prawie startu w Tokio 2020 decydować będzie ranking, a światowy czempionat jest bardzo wysoko punktowany.

 

Oprócz Kowalczuk polskim kibicom najbardziej znany jest Karol Robak – olimpijczyk z Rio de Janeiro (na zdjęciu). Oboje trenują w Poznaniu, w miejscowym AZS i wystartują też jednego dnia. Zarówno Kowalczuk jak i Robak o medale w Manchesterze powalczą jutro (tj. w czwartek 16 maja). Spośród pozostałych reprezentantów najwyżej w rankingach plasuje się Patrycja Adamkiewicz, która w ubiegłym roku przywiozła brąz z mistrzostw Europy. Adamkiewicz wystartuje w kategorii do 57 kg, walki w piątek.

 

Zwycięzca mistrzostw świata otrzyma aż 120 punktów do rankingu. Dla porównania to o trzy razy więcej od zwycięstwa w zawodach Pucharu Świata. Na igrzyska do Tokio poleci pierwsza piątka z rankingu olimpijskiego. Pozostałe miejsca zostaną rozdzielone pomiędzy zwycięzcę turnieju Wielkiego Szlema, przedstawiciela gospodarzy oraz dziewięciu zawodników z turniejów kwalifikacyjnych. Polacy do najważniejszej imprezy tego sezonu przygotowywali się przez ostatnie tygodnie w Zakopanem, Splicie i Wałczu.

 

Mistrzostwa świata w Manchesterze potrwają do niedzieli.

 

Skład reprezentacji Polski:

-53 kg – Ewa Jamiołkowska (KS Start Olsztyn)
-57 kg – Patrycja Adamkiewicz (AZS AWF Warszawa)
-67 kg – Eliza Zbrzezna (UKS G-8 Bielany)
+73 kg – Aleksandra Kowalczuk (AZS Poznań)

-58 kg – Mateusz Nowak (AZS AWF Warszawa)
-63 kg – Jakub Posadzy (AZS AWF Warszawa)
-68 kg – Karol Robak (AZS Poznań)
-80 kg – Karol Hołubowicz (AZS AWF Warszawa)
-87 kg – Mikołaj Szaferski (AZS Poznań)

 

Plan startów Polaków:

Środa, 15 maja
Mateusz Nowak (-58 kg)

Czwartek, 16 maja
Aleksandra Kowalczuk (+73 kg), Karol Robak (-68 kg)

Piątek, 17 maja
Patrycja Adamkiewicz (-57 kg)

Sobota, 18 maja
Ewa Jamiołkowska (-53 kg), Eliza Zbrzezna (-67 kg), Jakub Posadzy (-63 kg), Karol Hołubowicz (-80 kg)

Niedziela, 19 maja
Mikołaj Szaferski (-87 kg)


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez