Anita Włodarczyk wygrała w Turku z najlepszym wynikiem sezonu w Europie

Anita Włodarczyk wygrała w Turku z najlepszym wynikiem sezonu w Europie

Największa gwiazda rzutu młotem Anita Włodarczyk wygrała dziś mityng w fińskim Turku. To najlepszy wynik w Europie w sezonie. Drugie miejsce zajęła Joanna Fiodorow, która posłała młot na drugą odległość w karierze. Trzecie miejsce w rzucie dyskiem zajął Piotr Małachowski.

 

Podczas mistrzostw świata w Helsinkach w 2005 roku tytuł wywalczyła Olga Kuzenkowa, jednak zarówno tytuł jak i wynik anulowano za stosowanie przez Rosjankę dopingu. W Heslinkach również padł najlepszy dotąd rezultat na fińskiej ziemi – 74,12, należący właśnie do Anity Włodarczyk. Było to podczas mistrzostw Europy 2012. Od dziś rezultat ten został poprawiony przez rekordzistkę świata i wynosi 75,61 m. Zawodniczka Sportowej Grupy ORLEN rozpoczęła konkurs w najstarszym fińskim mieście od 71,09. Potem już albo rzucała ponad 75 metrów, albo paliła próby. Zatem w drugim i trzecim podejściu osiągnęła 75,42 i 75,61, kolejne spaliła, by w następnym znów przekroczyć 75 m (75,61 m). Ostatnia próba również nie była liczona. Drugi wynik w karierze osiągnęła Joanna Fiodorow. Na ósmym miejscu sklasyfikowana została Malwina Kopron, która oddała tylko jeden poprawny rzut na 70,06 m. Pozostałe próby spaliła.

Na listach światowych przewozi Brooke Andersen z wynikiem 76,75 m, przed Gwen Berry 76,23 m i Denną Price 75,74 m. Tylko pięciu centymetrów zabrakło Anicie do Wang Zheng – 75,66 m, ale i tak Anita Włodarczyk z dzisiejszym rezultatem 75,61 jest najlepszą z Europejek. Kolejne rubryki w tej tabeli wypełniają Hanna Małyszczyk z Białorusi – 74,95 m i Joanna Fiodorow – 74,71 m.

Po dwóch kolejkach w rzucie młotym na prowadzeniu znajdował się Piotr Małachowski (65,99 m), który podobnie jak Anita Włodarczyk reprezentuje Grupę Sportową ORLEN. W kolejnym rzucie jednak wyprzedził go Jamajczyk Fedrick Dacres 66.74. Sensacją dnia był brak awansu do finału Daniela Ståhla. Szwed nie zaliczył żadnej z prób, choć w pierwszej kolejce udowodnił, że jest piekielnie mocny. Jego dysk bowiem przeleciał w powietrzu ponad 65 metrów, lecz wicemistrz Europy z Berlina 2018 nie utrzymał się w kole. Ostatecznie “Machałek” zajął trzecie miejsce i ten drugi rzut był jego najlepszym w Turku. Trzecią, czwartą i piątą próbę spalił, by w ostatniej osiągnąć 63,43 m. Szósty był Robert Urbanek z wynikiem 62,57 m z ostatniej próby. Wygrał Dacres – 66,74 m przed Niemcem Christophem Hartingiem – 66,01 m.

W pchnięciu kulą Paulina Guba zajęła siódmą pozycję, której nie udało się przekroczyć granicy osiemnastu metrów, a najlepsza próba to 17,97 m. Do finałowej ósemki nie zmieściła się Klaudia Kardasz (17,70 m). Ostatecznie była dziewiąta. Wygrała Amerykanka Chase Ealey – 19.38.

PKN ORLEN jest sponsorem generalnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz wielu najważniejszych mityngów w kraju.


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez