Anita Włodarczyk ma nowego trenera!

Anita Włodarczyk ma nowego trenera!

Wielka to ulga, lecz jednocześnie piętrzą się pytania o ciąg dalszy kariery i przygotowań do Tokio 2020. Czy Anitę Włodarczyk stać na powrót do dalekiego rzucania? Po serii operacji, po zerwaniu układu z dotychczasowym trenerem, po przerwie trwającej od kwietnia 2019 roku zawodniczkę Grupy Sportowej ORLEN ma podnieść szkoleniowiec z zagranicy.

Według Przeglądu Sportowego nowym trenerem Anity Włodarczyk ma zostać Ivica Jakelić. Chorwat nie jest postacią anonimową w środowisku lekkoatletycznym. Do niedawna łączony z katarską Aspire Academy i kilkoma specjalistami od rzucania ciężkim sprzętem. Choćby ze znanym z kontynentalnej rywalizacji z Michałem Haratykiem i Konradem Bukowieckim Filipem Mihajleviciem, czyli chorwackim medalistą mistrzostw świata Portland 2016 w… pchnięciu kulą.

Mówi się, że Jakelić bywał w Polsce, podobnie jak Włodarczyk bywała w Katarze. Być może zatem “mieli się już ku sobie” od jakiego czasu. Wszelako temat trenera najlepszej młociarki świata był podgrzewany od jakiegoś czasu. Szukając w kraju, nasuwała się jedynie kandydatura Czesława Cybulskiego, który przed Krzysztofem Kaliszewskim prowadził Anitę (do 2009 roku). Przez dekadę jednak Anitę szkolił właśnie trener Kaliszewski, z którym rozstała się w niezbyt miłych okolicznościach tuż przed pandemią.

Kandydatura trenera Cybulskiego dość szybko została odrzucona. Słysząc pogłoski o skonfliktowaniu się Anity z wieloma osobami z polskiego środowiska lekkoatletycznego, nie pozostawało nic innego, niż szukanie kogoś z innego kręgu. Wiele osób jednak wcale nie dawało wiary, że rekordzistka świata wróci do sportu. Z jej mediów społecznościowych można się sporo dowiedzieć o wielu aktywnościach niekoniecznie związanych ze sportem, o tym, że bywa, że nagrywa programy rozrywkowe…, ale też jeździ na rowerze (między innymi na torze kolarskim z kolegami z Grupy Sportowej ORLEN).

Oczywiście nic w tym złego, wręcz przeciwnie, jednak rzutu młotem w tym wciąż niewiele. A może po tylu latach na topie, w reżimie treningowym trzeba dać odpocząć nie tylko organizmowi, ale i głowie? To podwójna mistrzyni olimpijska (złoto z Londynu 2012 odbierała podczas październikowej gali stulecia PKOl, po dyskwalifikacji Tatjany Łysienko za stosowanie turinabolu), czterokrotna mistrzyni świata, najwybitniejsza młociarka wszech czasów. Własny rekord świata poprawiała seriami, jest autorką kilkudziesięciu najlepszych rzutów w historii. Trudno ją posądzać o bumelowanie, bo co i rusz wrzuca obrazki z sali rehabilitacyjnej. To może oznaczać jedno: że wciąż odczuwa skutki kontuzji kolana i dwóch zabiegów, które przeszła. W zasadzie cały sezon 2019, z mistrzostwami świata w Dosze, miała z głowy. Zimą gruchnęła informacja o rozstaniu z Krzysztofem Kaliszewskim. Anita wróciła wtedy ze zgrupowania, przeszła zabieg, by rozpocząć rekonwalescencję.

W tym czasie jednak świat wcale nie stał w miejscu. Anita wciąż dzierży miano jedynej zawodniczki, która przekroczyła 80 m, ale konkurencja powoli, powoli zbliża się do tej magicznej granicy. Są mocne Amerykanki, Chinka, Francuzka i… Polki. Do igrzysk olimpijskich Tokio 2020 (2021) pozostaje niespełna rok. Większość lekkoatletów skończyła, albo lada dzień skończy sezon, by po krótkim okresie roztrenowania i relaksu rozpocząć przygotowania bezpośrednio do najważniejszej imprezy czterolecia (zasadniczo – pięciolecia). Anita nie rzucała od ponad roku, kiedy będzie mogła z młotem wkroczyć do koła? Czas ucieka, świat gna do przodu, konkurencja nie śpi. Mówi się, że to Katar będzie bazą treningową Anity podczas zimy. Ona lubi tam spędzać czas, może wszystko zacznie się zazębiać na tyle, by Włodarczyk wróciła na najwyższy poziom i przypomniała, że to ona rządzi światowym rzutem młotem. Oby.

Tymczasem nowego trenera musi jeszcze zatwierdzić Polski Związek Lekkiej Atletyki.

DARIUSZ URBANOWICZ

W piątkowej audycji porannej Weszło FM wystąpi Michał Chmielewski. Dariusz Urbanowicz i Wojciech Piela z autorem Przeglądu Sportowego porozmawiają o Anicie Włodarczyk i jej nowym trenerze.

Fot. Newspix.pl


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez