Show Rudishy, Bolta i Faraha, czyli wspominamy Londyn 2012

Show Rudishy, Bolta i Faraha, czyli wspominamy Londyn 2012

Dokładnie osiem lat temu rozpoczęły się igrzyska olimpijskie w Londynie. Oto 15 ciekawostek związanych z tą imprezą.

 

 1. Fenomenalny bieg Davida Rudishy. Kenijczyk zdobył złoty medal na 800 m ustanawiając przy okazji rekord świata – 1:40:91. Do dziś nikt nie przebiegł dwóch kółek na stadionie szybciej.
 2. Olimpijskie złoto Mo Faraha na 10000 m. Był to pierwszy raz w historii igrzysk, gdy Brytyjczyk okazał się najlepszy na tym dystansie. Drugi na metę wpadł Amerykanin Galen Rupp, będący partnerem treningowym zwycięzcy.
 3. Tydzień później Farah został też numerem jeden na dystansie dwukrotnie krótszym. Kiedy dobiegał do mety, tumult na stadionie był tak niesamowity, że aż… zatrzęsło jedną z kamer usytuowanych w okolicy mety.
 4. Usain Bolt powtórzył swój wyczyn z Pekinu i podobnie jak Mo wywalczył dwa złote medale – na 100 i 200 m.  Potem Jamajczyk dorzucił jeszcze triumf w sztafecie 4×100 m.
 5. Fantastyczny był to wynik, ale jeszcze lepszym popisał się Michael Phelps, który w Londynie cztery razy wysłuchał amerykańskiego hymnu i dwukrotnie był drugi. Co ciekawe, pod względem triumfów były to dla niego… gorsze igrzyska od tych w Atenach (6 złotych medali), Pekinie (8) czy Rio de Janeiro (5).
 6. Tomasz Majewski, który obronił mistrzostwo olimpijskie, mimo że wielu stawiało wtedy na Davida Storla. Niemiec wszedł w konkurs z impetem – pchnął kulę na odległość 21,86 cm. Niedługo potem Polak poprawił ten wynik o… centymetr. Później osiągnął jeszcze 21,89.
 7. W Londynie zdobyliśmy jeszcze jedno złoto, na ciężarowym pomoście. W kategorii 85 kg najlepszym zawodnikiem okazał się Adrian Zieliński, który – niestety – w późniejszych latach zaliczył dopingową wpadkę.
 8. Takowa stała się też udziałem Tatiany Łysenko, co akurat musiało nas ucieszyć. Dzięki temu po latach złoto w rzucie młotem przejęła od niej Anita Włodarczyk.
 9. Złoci medaliści olimpijscy w konkurencjach indywidualnych otrzymali po 120 tys. złotych nagrody.
 10. Polskie kajakarki pobiły w olimpijskim półfinale rekord świata w wyścigu na 500 metrów. Po show, jakie dały Walczykiewicz, Konieczna, Naja i Mikołajczyk, liczyliśmy na kapitalny występ w najważniejszym starcie. Niestety, dziewczynom nie udało się sięgnąć choćby po brązowe medale – zajęły czwarte miejsce…
 11. Za to trzecia pozycja naszych wioślarek przejdzie do historii polskiego sportu. Julia Michalska i Magda Fularczyk wywalczyły ją w niesamowitych okolicznościach. Ta druga kilkadziesiąt godzin przed wyścigiem doznała urazu pleców. Mimo to nie tylko zdołała wystąpić, ale jeszcze pokazała się z naprawdę kapitalnej strony. Po wyścigu była tak wycieńczona, że musiała pojechać na dekorację… wózkiem inwalidzkim.
 12. Roger Federer i Juan Martin del Potro rozegrali najdłuższy mecz w olimpijskim turnieju singla mężczyzn. Spotkanie trwało 4h i 26 minut, zakończyło się wygraną Szwajcara 3:6, 7:6, 19:17.
 13. W meczu o złoto Szwajcar uległ w trzech setach Andy’emu Murray’owi. Co ciekawe, miesiąc wcześniej Roger pokonał go na tym samym korcie w finale Wimbledonu.
 14. W turnieju piłkarskim najlepsi okazali się dosyć niespodziewanie Meksykanie. W finale pokonali 2:1 Brazylię. Obie bramki zdobył Oribe Peralta, który przez całą swoją karierę grał w ojczyźnie.
 15. Niejaki Eric Barrondo przeszedł do historii gwatemalskiego sportu. Dosłownie. Ów zawodnik wywalczył bowiem srebrny medal w chodzie na dystansie 20 km. Był to pierwszy krążek – i jak na razie ostatni – po jaki sięgnęła Gwatemala na IO.

Fot. Newspix.pl


Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Aktualności

Kalendarz imprez